Künye   |  Bize Ulaşın   |  Giriş Sayfam Yap   |  Sık Kullanılanlara Ekle

26. Mengen Uluslararası Aşçılık ve Turizm Festivali

26. Mengen Uluslararası Aşçılık ve Turizm Festivali

Kültür Ve Turizm Bakanı Günay: -''Türkiye 27 Milyon Turist Ağırlayan, Dünyanın Önde Gelen Turizm Ülkelerinden Biri Haline Geldi''

26 Haziran 2010 18:56
font boyutu küçülsün büyüsün


Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Türkiye'nin 27 milyon turist ağırlayan, dünyanın önde gelen turizm ülkelerinden biri haline geldiğini söyledi.
     Mengen'de 2 gün sürecek olan 26. Mengen Uluslararası Aşçılık ve Turizm Festivali'ne katılan Kültür ve Turizm Bakanı Günay, Bolu Belediyesi Bando Takımı'nın çaldığı marşlar eşliğinde aşçılarla birlikte kent merkezinin girişinden tören alanına kadar kortej yürüyüşü yaptı.
     Bakan Günay'a, Türkiye Aşçılar Federasyonu tarafından, tarihi aşçılık diploması ve regalya takılarak fahri aşçı ilan edildi.
     ''Bütün zorlukları, güçlükleri, engelleri milletimizin birliği ve kararlılığı ile geride bırakarak iyi işler yapmaya çalışıyoruz'' diyen Günay şöyle konuştu:
     ''Vatanın her köşesinde soframızın bereketi çoğalsın diye, çocuklarımızın hayatı birim yaşadığımızdan daha iyi olsun diye, esenlik, barış içerisinde, birlik içerisinde, gelişme içerisinde yaşayalım diye gece gündüz uğraşıyoruz.''
     Türkiye'nin bir çok alanda geliştiğini kaydeden Bakan Günay, ''Türkiye dünyanın 16. Avrupa'nın 6. büyük ekonomisi haline geldi. Geçen yıl dünyanın önde gelen 10 turizm ülkesinden 9 yılı ekonomik kriz nedeniyle eksi sonuçlarla kapatırken, Allah'a şükürler olsun bir tek Türkiye yılı bir önceki yıla göre artı ile kapattı. Türkiye bugün 26 milyondan fazla 2009 yılının rakamları ile 27 milyon ziyaretçi ağırlıyor. 27 milyon turist ağırlayan dünyanın önde gelen turizm ülkelerinden biri haline geldik. Bu noktada milletin içinden devletin içinden herkesin çok emeği var, katkısı var'' diye konuştu.
     Türkiye'yi dünya turizminin markalarından biri hali getirmeyi başardıklarını anlatan Günay, ''Bu başarıya katkılarından ötürü sizlere yürekten teşekkür ediyorum'' dedi.
    
     -''9 MİLYON TURİST ANTALYA'YI ZİYARET ETTİ''-
    
     Bakan Günay, özetle şunları söyledi:
     ''Turizmin bereketini Anadolu'nun içlerine çekmeye çalışıyoruz. Türkiye'ye geçen yıl 27 milyon ziyaretçi geldi. Ama bunun 9 milyonu sadece Antalya'ya geldi. Şimdi istiyoruz ki Antalya'dan içerilere Denizli'ye, Aydın'a, Ankara'ya, Bolu'ya, Safranbolu'ya, Kastamonu'ya, Karadeniz'e, Doğu Anadolu'ya, Güneydoğu Anadolu'ya gelenler Türkiye coğrafyasının başka bölgelerine de yayılsınlar. Turizmin yarattığı istihdam imkanından, turizmin yarattığı üretime katkı yapan bir anlamda görünmez ihracat imkanından, turizmin yarattığı diğer imkanlardan Anadolu coğrafyasının başka bölgeleri de yararlana bilsin. Bunun için kıyı turizminin yanına termal, doğa, kış, kültür, şehircilik turizmini, bütün bunları katmaya çalışıyoruz.''
    
     -''BARIŞA İHTİYACIMIZ VAR''-
    
     Türkiye'nin her alanda çok büyük bir potansiyelinin olduğunu vurgulayan Bakan Günay, ''Bu potansiyel sayesinde geleceğimizi güzelleştirmek için bir şeye ihtiyacımız var. Demokrasinin sürekli ilerleyip kesintisiz devam etmesine. Yani halkın iradesinin karşısına başka hiç bir gücün çıkmasına meydan vermemeye ihtiyacımız var. Bu anlamda bir olmaya, bu anlamda diri olmaya, dik olmaya ihtiyacımız var. Barışa ihtiyacımız var. Kaynaklarımızı okula, otele, yatırıma, fabrikaya ayıralım, silahlanmaya ve çatışma değil. Ve milletimizin birliğine ihtiyacımız var. Türkiye'de demokrasi kesintisiz yoluna devam ederse, Türkiye'de barış ve birlik olursa Allah izin verirse Cumhuriyetin 100. yılına doğru ilerliyoruz. Cumhuriyetin 100. yılına geldiğimizde Türkiye Atatürk'ün söylediği gibi, çağdaş uygarlık düzeyinin üzerinde bir devlet olmayı mutlaka başaracaktır. Hedefimizde budur zaten'' dedi.
    
     -''DEVLET, OTEL, MOTEL VE KONAKLAMA TESİSİ YAPMIYOR''-
    
     Türkiye'nin eskiden olduğunu gibi otel yapmadığını da belirten Bakan Günay, ''Otel yapana, konaklama tesisi yapana, yatırım yapana yardımcı olmaya çalışıyor. Devlet hiç bir yerde otel, motel, konaklama tesisi artık yapmıyor. Arazi bulunduğu zaman yatırımcıyı yönlendirmeye çalışıyor. Yatırımcının işini kolaylaştırmaya çalışıyor. Bölgeye yatırımcının gelmesini hızlandırmaya çalışıyor. Ama burada güzel bir arazimiz var gel otel yap derseniz devletimiz otel yapmıyor. Çünkü o dönemleri geride bıraktık'' diye konuştu.
    
     -''TÜRK MUTFAĞINI DÜNYAYA DAHA İYİ TANITMALIYIZ''-
    
     Ertuğrul Günay'a konuşmasının ardından, geleneksel olarak yapılan Mengen Pilavı ikram edildi.
     Pilavın tadına bakan Bakan Günay, pilavın sadece elle olmadığını, bilgi, yürek ve sevgi ile olduğunu ifade ederek, ''Türk mutfağının dünyaya daha fazla tanıtılması özel ve temel amaçlarımızdan birisidir. Dünyada bir çok mutfak vardır, bunların bir çoğunu tattım. Ama kendi mutfağımızın zenginliği hiç bir yerde yok. Balkanlar'dan Kafkasya'ya Orta Doğu'dan Karadeniz'in Güneyine kadar bu coğrafyada ne kadar bitki varsa, ne kadar tat varsa, ne kadar lezzet varsa hepsini bir kazanda kaynatan inanılmaz bir lezzetimiz var. Bu lezzeti tüm dünyaya tanıtmamız için daha çok çalışmamız gerekiyor'' dedi.Bu haber 1,506 defa okundu.


yorumlayorum ekle


Yorumlar


  henüz yorum yok
Anket

Sizce Bolu Haber, Web Sitemizin Yeni Hali ?

  • Daha iyi olabilirdi
  • İşlevsel
  • Güzel
  • Çok güzel
  • Yorum yok   [ sonuçlar için tıklayın ]