Künye   |  Bize Ulaşın   |  Giriş Sayfam Yap   |  Sık Kullanılanlara Ekle
Mustafa YAĞCI

www.bolsifa.com

Mustafa YAĞCI

mustafa@bolsifa.com

25 Nisan 2012
font boyutu küçülsün büyüsün


Eklemlerde sıvı kaybı kimlerde görülür? Eklemlere sıvı enjeksiyonu doğru mudur?


Eklemlerde sıvı kaybı kimlerde görülür?


Eklemlerde sıvı kaybı fazla kilolu olan insanlarda daha sıklıkla görülmektedir.

Şeker hastalarında daha çok görülmektedir.

Eklemlerde üretilen sıvının azalması aynı zamanda damar tıkanıklığına işarettir.

Kireçlenme ile beraber gelişmektedir.

İşi gereği az hareket eden insanlarda görülmektedir.

Kalsiyum benzeri kemik geliştirici gıdaları az tüketenlerde sıklıkla görülmektedir.

Bayanlarda daha sık görülmektedir ki, çocuklu annelerin gereksinimi olan kalsiyumu almamalarından kaynaklanmaktadır.


 


Eklemlere kayganlaştırıcı sıvı enjeksiyonları doğru mudur?

HA (OA) osteoartrit ağrıları azaltmak veya ortadan kaldırmak için diz ekleminde  yağlama yerini tutan yerel bir tedavidir. ABD Gıda ve İlaç İdaresi, 1997 yılında il olarak bu işlemi onaylamıştır. Bu, tipik olarak 3-5 haftalık enjeksiyon yoluyla uygulanır. Sağlık destekli öğrenim ABD Ulusal Sağlık Enstitüleri araştırmacıları yüksek molekül ağırlıklı (YMA) HA alt-ağırlık grubunun daha etkili olabileceğini belirtmişlerdir. 


Bu yöntem en basit şekilde diz eklemine enjeksiyon yaparak kapı menteşelerinin yağlamasına benzer bir etki elde etmek olarak açıklamak mümkündür. İşlem hyoluronik asit preparatlarının eklem içine enjekte edilmesinden ibarettir. Hyoluronk asit doğal olarak eklem sıvısının elementlerinden biridir. Bu madde eklemi oluşturan kemiklerin yumuşak bir biçimde diğeri üzerinden kaymasını ve eklem yük aktarımı sırasında şok etkisinin azalmasını sağlar. 


Tedavide kullanımı


Diz osteoartritinde tedavinin ilk amacı ağrıyı ortadan kaldırmaktır. Normal olarak ağrı kesiciler -ibubrufen, diclofenac gibi- ve fizyoterapi kullanılmakta, zaman zaman lokal ağrı kesiciler tedaviye eklenebilmektedir. Bu tedaviler bazen yetersiz olmakta zaman zaman da yan etkileri ortaya çıkmaktadır. Bu durumda alternatif tedavi yöntemleri ve cerrahi yöntemler devreye girmektedir. 


Eklem içi kayganlaştırıcı sıvı enjeksiyonları bazı hastalarda ilaç ve fizyoterapi ile giderilemeyen ağrıları gidermek mümkün olmaktadır. Horoz ibiği ve sentetik olarak üretilen iki farklı preparat vardır. Yumurta ve kümes hayvanı ürünlerine allerjisi olanlarda sentetik preperat tercih edilmelidir. 


Diz eklem sıvısında artış varsa hyoluronik asit enjeksiyonu öncesi artmış sıvı alınmalıdır. Tek defada gerekli madde verilebilirsede genellikle 3-5 defada işlem tamamlanır. Fakat yine de geçici tedavidir. Sıkıntıyı tümüyle ortadan kaldırmaz.


Etkileri


Kısa dönemdeki etkiler 

Hiyoluronik asit çok hızlı bir ağrı kesici etkiye sahip değilir. 

Enjeksiyon sonrası ağrı, sıcaklık artışı, hafif şişme gibi lokal reaksiyon bulguları görülebilir. Bu bulgular genellikle uzun sürmez ve buz uygulamasına iyi cevap verir. 

Enjeksiyon sonrası ilk 48 saat dize fazla yüklenmekten, örneğin uzun süre ayakta durmaktan, koşmaktan ve ağır kaldırmaktan kaçınılmalıdır. 

Uzun dönemdeki etkiler 

Enjeksiyondan bir süre geçtikten sonra diz ağrısında bir azalma olur. 

Etki ortalama 6-9 aya kadar etki edebilir. 

Bu yöntem herkeste işe yaramayabilir. Aynı zamanda çok pahalıdır. Eğer kullanılan klasik tedavi işe yarıyorsa bu yöntem kulanılmamalıdır.


Eklem içi kortizon enjeksiyonu


Dizde şişlik olan durumlarda en fazla 2-3 kez eklem içi kortizon uygulaması şişliğin ve ağrının kontrolünü sağlayabilir. İleri kireçlenmelerde yine en fazla 2-3 kez uygulanan kortizon hastaların ağrılarını geçici süre kontrol edebilir. 


Hafif-orta kireçlenmelerde kortizon uygulaması kireçlenmenin ilerlemesini hızlandırır. Yine 3 den fazla kortizon uygulaması dizde lokal kemik erimesine neden olur.  


Fizik tedavi ve Rehabilitasyon


Fizik tedavi ve rehabilitasyon kireçlenmelerin başlangıç evrelerinde ve özellikle de diz kapağı altındaki kireçlenmelerde çok etkili olabilir. İlerleyen aşamalarda ise fizik tedavi etkisi azalır. Bazen çok uzun süreli fizik tedavi uygulamaları önerilmektedir. Bizler bolşifa sağlık ekibi olarak 10 seans fizik tedaviye hiç yanıt yoksa veya son 5 seans fizik tedavi seansında düzelme konusunda ilerleme olmuyorsa fizik tedaviye son veriyoruz. Düzelme devam ettiği sürece fizik tedaviye devam ediyoruz. Bitkisel Gıda Takviyeleri ile Çözüm yolları;


Glucosamine chondroitin; vücudumuzdaki bağ dokularının temel yapı taşıdır ve eklemlerin vazgeçilmez elemanlarıdır. İçeriğindeki bileşikler Osteoatrit (Dejeneratif eklem rahatsızlığı-Kireçlenme) etkilerini azalttığı ve kıkırdak yapısını güçlendirdiği çeşitli çalışmalarla gösterilmiştir. Glucosamine'in en yaygın formu gulucosamine sülfattır ve Osteoartrit (kireçlenme) üzerinde yapılan çalışmalarda etkisi kanıtlanan bir formdur.

Günlük yiyeceklerimizde önemli miktarda bulunmaz ve ek gıda olarak karides istiridye gibi kabuklu hayvanlarının kabuklarından elde edilir. Glucosamine Tırnak, tendon (kasların kemiklere yapışmasını sağlayan yapı), kemik,deri, göz ve Eklem bağlarının oluşumunda önemli rol oynar. Glucosamine sülfatın ağrı ve iltihap gidermede standart ağrı kesiciler ve plasebolardan daha iyi sonuç verdiği görülmüştür. Chondroitin vücutta kartilaj, tendonlar, bağ doku, cilt mukoza dokusu ve gözlerin yapısında çok miktarda bulunur.


KULLANIM ALANLARI VE YARARLARI


Yapılan araştırmalar sonucunda Chondroitin'in, osteoartritin semptonlarını azalttığı ve ilerleyişini yavaşlattığı veya tersine çevirdiği belirlenmiştir.


Özellikle ergenlerde 30 yaş sonrasında oluşabilecek ya da oluşmaya başlamış kemik erimelerini önlemede / yavaşlatmada ve kıkırdakları güçlendirmede kullanılır.


Yine Damar sertliği olan kişilerde kalp krizini önlemeye yardımcı olduğunu göstermektedir. Böbrek taşlarını düşürmede yardımcı ek besindir. MSM ağırlığının %34 'ü kükürttür. Bitki ve hayvanların dokusunda bulunur. Deri, saç, tırnaklar, adeleler ve eklem bağ dokuları için gerekli bir besindir. Hücre sertleşmesini önlemeye yardımcı olur bu sebeple güzellik minerali olarak da anılır.


Alerjiler, artrit, romotoitartrit, akne, kanser(meme, kolon), eklem ağrısı, mide yanması, tırnak kırılması, göz sağlığı, böcek sokması, parazitler, akciğer sorunları, sedef, deri, saç, tırnak sorunları, horlama gibi sağlık sorunlarında ek besin olarak kullanılabilinir.


STANDART AĞRI KESİCİDEN FARKI NEDİR?


Eklem ve kıkırdak sorunlarında standart ağrı kesici, ilaç tedavisi,acı ve iltahaplanmayı yok eder; ancak gag sentezini ve kıkırdak onarımını önleyerek hastalığın ilerlemesine yol açabilir.  Bunun tersine Glukosamine ve Chondroitin ikilisi, Gag oluşumunun temel taşıdır.GLUCOSAMİNE CHONDROİTİN TAMAM! PEKİ MSM'NİN ETKİSİ NEDİR? 

 


MSM (metil sülfonil metan), hayvan kıkırdaklarında, pek çok bitkide en çok da inek sütünde bulunan bir sülfür kaynağıdır. En yüksek biyoyararlanıma sahip organik sülfür kaynağı MSM'dir. MSM eklemlere, kıkırdaklara ve saç gibi katılgan dokulara sülfür girişini destekleyerek bağ doku elastikiyetinin devamlılığına yardımcı olur ve dolayısıyla eklemlerdeki mevcut ağrıların giderilmesine, eklemlerdeki elastikiyetin sağlanmasına doğrudan yardımcı olur.


HANGİ DOZAJDA ALMALIYIM?


Sağlık danışmanınızın önerdiği herhangi bir fizik tedavi programına ek olarak günde 1500 mg. Glucosamine, 1200 mg. Chondroitin ve 250 mg. MSM almanız temel anlamda eklem ağrıları ve romatizmal sorunlara karşı uzun vadede korunmanızı sağlayacaktır. Bunun dışında eklem sıvısındaki azalmanın yol açtığı çöküşü de büyük oranda azaltacağınız söylenebilir. MSM'si daha yüksek bir ürün tercih etmeniz veya MSM'yi dışarıdan farklı tabletlerle temin etmeniz de mevcut ağrılarınıza karşı korumanızı artıracaktır.


HERHANGİ BİR YAN ETKİSİ VAR MIDIR? SAĞLIK DANIŞMANIMA, DOKTORUMA SORMALI MIYIM?


Elbette sağlığınızı ilgilendiren bir konu olması bakımından sağlık danışmanınıza, doktorunuza bu konuda danışmanızı öneririz. Ancak yapılan araştırmalar bu bitkisel tabletlerin herhangi bir yan etkisinin bulunmadığını göstermektedir. Günümüzde birçok hekim de, klasik tedavi yöntemleri yerine veya onlara ek olarak Glucosamine, Chondroitin içeren bitkisel tabletleri hastalarına önermektedirler.


 Kaynak: 


1- Jay GD, Fleming BC, Watkins BA, et al. . Ön çapraz bağ transeksiyonu takiben sıçan lubricin tribosupplementation tarafından kıkırdak harabiyeti ve chondroprotection restorasyonu Önlenmesi Artrit Rheum . 2010; 62 (8) :2382-2391. DOI: 10.1002/art.27550.


2-Lo GH, LaValley M, McAlindon T, Felson DT. Diz osteoartrit tedavisinde intraartiküler hyaluronik asit. JAMA . 2003; 290:3115-3121.


3- Bellamy N, J Campbell, Gee T, ve ark. Diz osteoartriti Hylan GF 20 (OA): Bir Cochrane. Romatoloji 67. Yıllık Toplantısı Amerikan Koleji'nde sundu.23-28 Ekim, 2003. Orlando, ABD

4 - Raynauld JP, Torrance GW, Bando PA, et al. Diz osteoartrit (part 1 veya 2) olan hastalar için tedavi paradigma içine hylan GF 20 ile birleşmesiyle değerlendiren prospektif, randomize, pragmatik, sağlık sonuçları deneme;. Klinik sonuçlar Osteoartrit ve Kıkırdak . 2002; 10:506-517.

 
Bu yazı 29,852 defa okundu.

yorumlayorum ekle
Yorumlar (1)
 • AHMET KOZAK-UŞAK / 19 Mayıs 2012 14:59

  ARTIK ÇARESİZ DEĞİLSİNİZ..

  KIYMETLİ OKUYUCULAR BENDE BİR PANAX KULLANICISI VE DE SATICISIYIM.
  HERGÜN ONLARCA KİŞİ BİZİM YERİMİZE GELEREK MEMNUNİYETLERİNİ İFADE EDİYORLAR...
  ŞİFA ALLAH'TAN SEBEPLERE SARLMAK LAZIM..Anket

Sizce Bolu Haber, Web Sitemizin Yeni Hali ?

 • Daha iyi olabilirdi
 • İşlevsel
 • Güzel
 • Çok güzel
 • Yorum yok   [ sonuçlar için tıklayın ]